Muffak

Nic nie przyniesie ci zadowolenia, jeśli nie postarasz się o nie sam. /R.Emerson/

Serwetki obiadowe DIY

marzec12

Na pomysł uszycia własnych serwetek obiadowych wpadłam będąc u znajomych w gościnie. Są to bardzo proste w szyciu i znakomicie chronią ubrania przed zaplamieniem obiadowymi fragmentami. Do ich uszycia wykorzystałam lniany  materiał  przeznaczony na prześcieradło.

serwetki 01

Z mojego fragmentu tkaniny powstały 4 kwadratowe serwetki, każda o boku długości 38 cm. Ideałem były by takie o długości 45 cm, ale jak to się mówi, darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby

Zatem potrzebujemy 4 kwadratowych kawałków bawełnianego lub lnianego płótna, niekoniecznie białego – tu można poeksperymentować. Ważne by każdy z tych kwadratów miał na każdym boku zapas w wysokości 5 cm. Zatem, gdy chcemy serwetki wielkości 45 cm, musimy wyciąć kwadraty o boku równym 50 cm.

Następnie, każdy z boków zaprasowujemy na 2,5 cm i 5 cm pod spód – ja dla uproszczenia zaznaczyłam sobie te odległości kredą.

serwetki 001

Kolejną czynnością jest obcięcie samych rożków na wszystkich bokach serwetek.
serwetki 002

Gdy to już uczynimy, pozostaje nam założyć jedno podłożenie pod spód i złożyć serwetkę prawymi stronami do siebie, tak aby w rogu powstał taki trójkącik:
serwetki 003

 Teraz należy przeszyć maszynowo taki rożek pod kątem ok. 45o, tak jak to widzicie na zdjęciu. Ten kąt musi być dość spory, w przeciwnym wypadku szycie nie wyjdzie Wam dokładnie na środku…

serwetki 004

A tak to wygląda od prawej strony:

serwetki 005
Widać, że zszyliśmy tylko pierwsze podłożenie, drugie zaznaczone jest kredą.
Kolejną czynnością jest ścięcie nadmiaru materiału w przeszytych rożkach. Wystarczy jak zostawicie nie więcej jak 4-5 mm.

serwetki 006

Gdy już to zrobicie, pozostaje rozprasować te rożki i wywinąć na drugą stronę serwetki.

serwetki 007

W samych rogach przyda się „wypchnąć” rożki – ja do tego używam niezawodnych chińskich pałeczek, ale można wykorzystać wykałaczkę lub jakiś plastikowy pręcik. Ważne by nie przeszedł nam przez materiał, bo będzie brzydko wyglądać  punishii8

serwetki 008

Teraz trzeba całość przeprasować i przeszyć wokół na maszynie. I to wszystko! Mam nadzieję, że udało mi się jasno przekazać Wam jak w prosty sposób przygotować eleganckie serwetki.

serwetki 03 serwetki 02

z kategorii Moje DIY, Muffka szyje!
4 komentarze to

“Serwetki obiadowe DIY”

 1. On 12 marca, 2014 at 16:47 Kat_ja Says:

  Lniane serwetki są bardzo eleganckie. Zazwyczaj używam papierowych, ale może na specjalne okazje sprawię sobie takie 🙂

 2. On 12 marca, 2014 at 18:12 admin Says:

  Można stworzyć piękną ozdobę stołu korzystając przykładowo z jakiegoś barwionego materiału, nie koniecznie białego – ja wykorzystałam ten, który akurat miałam na podorędziu 🙂

 3. On 14 grudnia, 2018 at 14:49 Ania Says:

  Te serwetki są „w deche”. Poradź mi jakiego materiału szukać, 100 % len czy z dodatkiem bawełny?
  Muszę sobie takie uszyć, bo denerwuje mnie wyrzucanie serwetek papierowych za każdym razem jak goście pójdą do domu.

 4. On 16 grudnia, 2018 at 17:36 admin Says:

  Nie musi być 100% len. Czysty len niestety kiepsko się prasuje, a wręcz czasem nawet brzydko faluje i się rozciąga, gdy na początku potraktuje się go zbyt wysoką temperaturą… Z lnu z domieszką bawełny będą delikatniejsze i łatwiejsze do prasowania serwetki.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/web/muffak.pl/wp-content/themes/notepad-chaos/comments.php on line 69

Email will not be published

Website example

Your Comment: